Skip to main content

Odnawialne źródła energii

Polacy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii (OZE). Świadczą o tym m.in. dane dotyczące łącznej mocy instalacji OZE w Polsce, która zwiększy­ła się o ponad 512 MW w ciągu roku 2019. Największy udział w tym wzroście ma foto­woltaika (ponad 64% przyrostu mocy OZE ogółem).

Silnym impulsem wspierającym rozwój energetyki odnawialnej jest rządowy program Mój Prąd, który umożliwia otrzymanie do 5 tys. zł dofinansowania do in­westycji w OZE.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp, mająca wy­produkować prąd na potrzeby czteroosobowej rodzi­ny, kosztuje około 25 tys. zł. Jeżeli chodzi o instalacje mające pokryć zapotrzebowanie na prąd w gospo­darstwie rolnym, w którym wykorzystuje się szereg maszyn, takich jak systemy chłodzące czy wentylacyj­ne itp. – ich koszt będzie oczywiście wyższy.

Jakby nie patrzeć na instalacje tego typu, stanowią one istotny składnik majątku, który warto ubezpieczyć.

Ubezpieczenie „Concordia, z myślą o odnawialnych źródłach energii” w wariancie all risks zapewnia kom­pleksową ochronę przed nieprzewidzianymi zdarze­niami losowymi, jak silny wiatr, grad, pożar czy szko­dy wyrządzone przez zwierzęta. W podstawowym zakresie zawarte jest też ubezpieczenie od kradzieży i wandalizmu (szczególnie istotne dla instalacji znaj­dujących się na gruncie).

Zakres ubezpieczenia od utraty i uszkodzeń jest za­tem odpowiedni, aby stanowić zabezpieczenie dla Banku udzielającego kredytu na inwestycję w OZE.

Oprócz standardowej ochrony instalacji od utra­ty i uszkodzeń w formule all risks, udostępniliśmy jeszcze dwa rozszerzenia dedy­kowane dla instalacji fotowol­taicznych, które spowodują, że inwestycja w OZE stanie się dla klienta jeszcze pewniejsza.

Pierwsze, czyli ubezpieczenie straty w produkcji energii elek­trycznej w wyniku zdarzenia lo­sowego, znajdzie zastosowanie np. gdy instalacja zaprzestanie produkować energię w wyniku uszkodzenia przez grad. Drugie, czyli ubezpieczenie straty w wy­niku niższego poziomu produkcji niż zakładany, za­pewni rekompensatę, gdy np. na skutek gorszego nasłonecznienia lub awarii instalacja nie wyproduku­je zakładanej ilości energii.

Dzięki powyższym rozszerzeniom klient nie będzie musiał obawiać się, że inwestycja nie zwróci się tak szybko jak zaplanował, na skutek wyżej wymienio­nych sytuacji, w których instalacja nie będzie produ­kować zakładanej ilości energii i w konsekwencji nie spowoduje osiągniętego poziomu oszczędności na rachunkach za prąd.

Produkt „Concordia, z myślą o odnawialnych źró­dłach energii” dedykowany jest zarówno klientom indywidualnym, rolnikom, jak i przedsiębiorcom. Dlatego też ubezpieczenie instalacji OZE w nowym, atrakcyjnym zakresie można wykupić samodzielnie lub przy okazji zawierania innych rodzajów ubezpie­czeń, np. ubezpieczenia domu czy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolnika.